Notice: Trying to get property of non-object in /home/aa11935/portale/core/src/NfPortal/Data/Faq/Repository.php on line 155
Świątynia Wang

Świątynia Wang

Kościółek Wang zbudowano na przełomie XII i XIII w. i pochodzi on z południowej Norwegii z miejscowości Vang, położonej nad jeziorem o tej samej nazwie. Ten cenny zabytek, wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynaw skiego, drewnianego budownictwa sakralnego (nasycona żywicą, wykazująca niezwykłą trwałość sosna norweska) kupił król pru ski Fryderyk Wilhelm IV, za namową  hrabiny von  Reden z  Bukowca. Wpłynęła ona na króla by ten podarował  Wang ówczesnej gminie Bruckenberg (Karpacz Górny). 28 lipca 1844  Wang został  kościołem miejscowej  parafii e wangelickiej.                                             

Idea służenia bliźnim poprzez wspieranie ich pomocą, łączy działalność parafii z ideą życia hrabiny von Reden, która uratowała ten prastary kościół Wang od zniszczenia. Na nowo wzniesiony jako kościół parafialny ludności góralskiej, jest kontynuatorem i spadkobiercą duchowym cennej wartości, takiej jak miłość wyrażona w czynie w służbie bliźniemu. Jednocześnie, stanowi jedną z największych atrakcji Karpacza i Karkonoszy.

Konstrukcja tej drewnianej budowli została wykonana bez użycia metalowych gwoździ, bowiem wszystkie połączenia zrealizowane zostały z wykorzystaniem drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze kościoła zdobią oryginalne elementy i rzeźby, m.in. smoków, lwów, twarzy wikingów, Chrystusa. W XIX wieku bryłę obiektu znacznie rozbudowano. Dobudowano również kamienną wieżę z dzwonem. W latach 1963-1965 przeprowadzono kolejne prace renowacyjne i konserwatorskie. Wówczas to odmalowane zostały elementy drewniane. Wymieniono także dach, z pokrycia łupkowego na gont przycięty w norweskie wzory oraz założono instalację elektryczną i grzewczą.

Wraz z przeniesieniem Świątyni Wang w Karkonosze, powstał nieopodal kościoła cmentarz górski, na którym pochowano wiele ofiar Karkonoszy. Obok jedynej w swoim rodzaju nordyckiej architektury, ludzi zachwyca położenie kościoła i cmentarza z szerokim widokiem na panoramę Karkonoszy. Ze znanych postaci leży tutaj pochowana hrabina von Reden, kompozytor Rudolf Jonas, pastor który szczególnie zasłużył się kościółkowi Erich Gebhardt (od 1892 do 1919 roku wydając liczne pisma o świątyni i zapobiegając w roku 1904, dalszemu zabudowaniu terenu wokół niej). Złożono tu również prochy Henryka Tomaszewskiego, twórcy znanego w Polsce i na świecie Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Kościół Wang jest rok w rok głównym miejscem przyciągającym w Karkonosze turystów z kraju i z całego świata. Co roku zwiedza świątynię ponad 100 tys. osób. Na terenie obiektu można zakupić pamiątki, zrobić zdjęcie z Duchem Gór, uczestniczyć w mszy czy całkiem po prostu napawać się pięknem i niepowtarzalnością tego miejsca.

Zobacz:

  • Świątynia Wang - lokalizacja: jak dojechać, dojść, parkingi, gdzie zaparkować samochód, autokar - Świątynia zlokalizowana jest w Karpaczu Górnym. Zaparkować auto lub autokar można na płatnym parkingu znajdującym się przy głównej ulicy Karkonoskiej, jadąc z dołu Karpacza mijamy podjazd do Wangu, 300m dalej parkingi znajdują się po lewej stronie. Stamtąd do kościoła można dojść skrótem(zapytaj parkingowego).
  • Świątynia Wang - zdjęcia, filmy wideo, panorama z lotu ptaka(drona) - wykonaliśmy zdjęcia Wangu, film wideo, można również obejrzeć multimedialne panoramy Świątyni z lotu ptaka.
  • Kościółek Wang - cennik wejść, godziny zwiedzania - na stronie staramy się przedstawiać aktualne ceny zwiedzania, o aktualny cennik należy pytać bezpośrednio w Świątyni(telefon +48.75 76 19 228, oficjalna strona www)
  • Kościół Wang - adres, telefon, mapa dojazdu, msze święte
  • Świątynia Wang - opinie, komentarze - zapraszamy do dodawania opinii, komentarzy dotyczących Świątyni
Edyta Edyta
1.01.1970 01:00

Ewa Ewa
1.01.1970 01:00

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (5)

Ewa Ewa 31.08.2015 11:47

Kościółek Wang w Karpaczu to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić! Piękne, urokliwe, przesycone niezwykłą atmosferą. Historia Świątyni jest niezwykła i z całą pewnością warta wysłuchania. Jednak to nie tylko obowiązkowy punkt w przewodniku, również piękne otoczenie. Warto i już!

Edyta Edyta 1.09.2015 11:13

Ma swój urok zarówno latem jak i zimą. Myślę, że Świątynia Wang w Karpaczu to obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty.

Michał Michał 23.08.2017 11:32

Warto odwiedzić o każdej porze roku.

aga59 5.03.2018 11:24

piękne zdjęcia. Wygląda na to że mój przedmówca mówi prawdę ;)

Anonim 19.08.2019 14:55

Bardzo ciekawe miejsce z ciekawą historią. Faktycznie warto zobaczyć o każdej porze roku. Z racji tego, że mieszkam w okolicy, jestem tam dość często.

Dodaj komentarz

Nasi partnerzy