Rynek

  • Adres Rynek
    24-120 Kazimierz Dolny
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Parafrazując znane porzekadło, można napisać że w Kazimierzu Dolnymwszystkie drogi prowadzą do rynku”. To centrum miejscowości, gdzie niemal przez cały czas coś się dzieje. Tętniące w najróżniejszych lokalach życie i artystyczne popisy absolutnie nie przeszkadzają w jednoczesnym chłonięciu niezwykłej, wyjątkowo intensywnej historycznej atmosfery.

Urokliwe, w znacznej części zabytkowe kamienice otaczają główny Rynek z trzech stron. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością Gdańska i obie Przybyłów (czyli kamienice pod św. Krzysztofem i pod św. Mikołajem). Z pewnością warto również odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie. Od północno-wschodniej strony rynek jest otwarty na wzgórze zamkowe i kościół farny. Z kolei przy starszej części, tzw. Małym Rynku, znajdują się m.in. dawna synagoga Beitenu, jatki koszerne i kościół św. Anny.

W jednym z rogów rynku znajduje się wystawiony w 2000 r. pomnik psa z brązu. Rzeźbę postawiono niejako dla upamiętnienia bezpańskich kundli, które swego czasu stosunkowo licznie przemierzały uliczki miasta, dokarmiane przez mieszkańców i turystów. Psy, które w przeszłości wraz z chłopami przybywały na jarmarki, często pozostawały w Kazimierzu Dolnym. Sympatyczne zwierzęta, które przez pewien czas były stałym elementem kazimierskiego krajobrazu, często z zaciekawieniem obserwowali artyści.

Dla przewodników przyjazne kazimierskie kundelki stały się podstawą do snucia niestworzonych historii. Np. o tym, jak to każdego lata przepływały Wisłę, by z Janowca dotrzeć do Kazimierza Dolnego. Albo że jeden przeuroczy pies dzień w dzień przyjeżdżał do miasta… autostopem. Z kolei dyskretne potarcie psiego nosa na pomniku ma zapewnić w przyszłości pomyślność i szczęście.

Centralnym punktem kazimierskiego rynku jest zabytkowa miejska studnia. Punkt czerpania wody może się pochwalić już kilkusetletnią historią. Pod koniec XIX stulecia zamontowano ręczną pompę abisyńską, która ułatwiła dostęp do źródła. Jej współczesny wygląd, z drewnianą obudową i zadaszeniem, to zasługa projektu Jana Koszyc-Witkiewicza, który nadzorował remonty studni Kazimierza Dolnego w 1913 r. W 2012 r. odświeżono wygląd rynkowego zdroju.

Rynek można przemierzać na własnych nogach, na rowerze lub wybrać się stąd na przejażdżkę dorożką po najciekawszych zakątkach miasta.

Mini przewodnik

Niekwestionowane centrum Kazimierza Dolnego, tchnące wyjątkową historią i niepowtarzalnym, mocno artystycznym klimatem. Główny plac otaczają wspaniałe, zabytkowe kamienice. Działają kawiarenki i restauracje, kursują dorożki. Pośrodku kazimierskiego rynku stoi studnia o kilkusetletniej historii. Dużą popularnością cieszy się uroczy pomnik psa wykonany z brązu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja