Hala Stoły
- Sylwester
- Kościelisko
- Atrakcje
- Hala Stoły
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Hala Stoły dostępna jest z niebieskiej odnogi głównego szlaku przez Dolinę Kościeliską, niedaleko Lodowego Źródła i przejścia do Jaskini Mroźnej. Warto nieco zboczyć z głównej drogi i odpoczywając na rozległej polanie, podziwiać przepiękne widoki.
Z łąki na zboczach Suchego Wierchu (na szczyt szlak turystyczny już nie prowadzi) roztaczają się wspaniałe panoramy na pasmo Czerwonych Wierchów, Giewont oraz Hruby Regiel. Wypas owiec na Hali Stoły należy już do przeszłości. Teraz miast traw dominuje tutaj krzewy i zielone rośliny alpejskie – np. sit skucina, rdest żyworodny, rogownica jednokwiatowa. Z kilkunastu drewnianych pasterskich szałasów pozostały ledwie 3 – wszystkie mają już status zabytku.
Jedna z tutejszych chat służyła za schronienie dla Wacława Krzeptowskiego. Z jednej strony – przywódcy kolaboracyjnej organizacji Goralenvolk, honorowego gość zaprzysiężenia Hansa Franka na Generalnego Gubernatora, u którego starał się o wydzielenie z okupowanych przez III Rzeszę ziem polskich samodzielnego państwa góralskiego. Z drugiej – po uniknięciu aresztowania przez Niemców (Goralenvolk nie spełniało oczekiwań nazistów) w 1944 r. walczył w powstaniu słowackim. Krzeptowski wrócił do Polski, jednak musiał ukrywać się przed Armią Krajową, która wydała na niego wyrok śmierci za zdradę ojczyzny. Oddział AK Kurniawa wykonał zadanie 20 stycznia 1945 roku.
Polana pod szczytem Suchego Wierchu w zachodniej części Doliny Kościeliskiej. Współcześnie nie spotka się tu już owiec i opiekujących się nimi baców oraz juhasów. Z dawnych czasów na Hali Stoły pozostały tylko 3 chaty pasterskie - wszystkie już zabytkowe. Ten zakątek w Tatrach słynie z niezwykłych walorów krajobrazowych i bogatej szaty roślinnej.
Opinie