Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pierwotny Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP powstał w 1343 roku. Była to wówczas budowla z cegły, zaprojektowana w stylu gotyckim.

W swojej długiej historii była niestety wielokrotnie burzona i następnie odbudowywana. Po roku 1545 kościół na ok. 400 lat przeszedł na własność parafii protestanckiej. W latach 1870-1880 nastąpiła gruntowna przebudowa świątyni na styl neogotycki. Niewiele cech starej świątyni jest więc dzisiaj widocznych.

Zachowała się brązowa płyta nagrobna, pochodzącego z Połczyna, biskupa kamieńskiego Erazma Manteuffla z 1544 roku, gotyckie okno z cegły profilowanej w prezbiterium, rzeźba Ostatniej Wieczerzy z XVII wieku oraz rzeźby czterech ewangelistów z XVIII wieku.

Mini przewodnik

Neogotycka świątynia mariacka z kilkoma ciekawymi zabytkami. Pierwszy kościół katolicki w Połczynie powstał jeszcze w I poł. XIV wieku. Wielokrotnie przebudowywany - ostatnią poważną modernizację datuje się na lata 1870-80. Miłośników sztuki sakralnej zainteresuje płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy z ołtarza głównego, ambona i płyta nagrobna bp. E. Manteuffla.


Opinie

Anonim
20.10.2022 15:59

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja