Uzdrowisko
- Sylwester
- Połczyn-Zdrój
- Atrakcje
- Uzdrowisko
- Telefon+48 943 662 424
- Telefon+48 943 662 686
- E-mailsekretariat@uzdrowisko-polczyn.pl
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
W 1688 roku, odkryto tu źródła wody mineralnej. Niedługo potem wybudowano pierwszy dom zdrojowy. Niezwykłym gościem przebywającym w 1712 roku, przez blisko dwa miesiące, był książę Ferdynand z Kurlandii.
Większy rozwój uzdrowiska, to początek XIX wieku, kiedy dobudowano łazienki zdrojowe. Od poł. XVIII wieku, dr Lehman rozpoczął lecznicze stosowanie odkrytych złóż borowiny. W ewangelickim uzdrowisku, wierzący kuracjusze z Polski nie mieli łatwo, jednak król pruski Fryderyk II wydał polecenie, aby "stworzyć dogodniejsze warunki kuracji dla znaczniejszych Polaków" i " zezwala się polskim magnatom, na swobodne wykonywanie praktyk religijnych przy pomocy swoich duchownych". W końcu XIX wieku ówczesny Połczyn-Zdrój, był już największym uzdrowiskiem na Pomorzu Zachodnim.
Dziś, w uzdrowisku Połczyn-Zdrój prowadzone jest leczenie w zakresie: chorób ortopedyczno-urazowych, reumatologicznych, układu nerwowego, kobiecych, bezpłodności, otyłości, osteoporozy.
Wszystko, dzięki znajdującym się tu, udokumentowanym złożom: torfu leczniczego, czyli borowiny, wód leczniczych chlorkowo-sodowych, jodkowych o ogólnej mineralizacji 7,5%.
Połczyńską solankę stosuje się już od 320 lat. Wykorzystuje się ją do inhalacji oraz kąpieli wodoleczniczych. Podczas inhalacji następuje: wdychanie oparów, nawilżenie dróg oddechowych, łatwiejsze odkrztuszanie, łagodzenie stanów zapalnych, regeneracje nabłonka dróg oddechowych. Stosowanie inhalacji jest korzystne przy chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych, astmy, pylicy, rozedmy, nieżytów nosa, gardła i oskrzeli. Kąpiele wodolecznicze z zastosowaniem połczyńskiej solanki, zwiększają ukrwienie i usprawniają procesy przemiany materii. Stosowanie kąpieli solankowych sprzyja w leczeniu dolegliwości reumatycznych, kręgosłupa, stawów i chorobach skóry.
Uzdrowisko posiada aż 8 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, z których spora część (4 pierwsze z niżej wymienionych) należą do Polskiej Grupy Uzdrowisk:
- Szpital Uzdrowiskowy „Gryf”, zbudowany 1894‒1896, a do lat 70. XX - największy obiekt sanatoryjny w Polsce;
- Szpital Uzdrowiskowy „Borkowo”, zbudowany w 1822 roku;
- Szpital Uzdrowiskowy „Podhale”, zbudowany w latach 1894-1896;
- Sanatorium Uzdrowiskowe „Irena”, zbudowane w roku 1854;
- „Leo SPA”, zbudowane w 1917 roku;
- Sanatorium „Marta”
- Sanatorium „Hopferówka”, zbudowane w 1926 roku.
Walory przyrodolecznicze Połczyna są znane i coraz lepiej wykorzystywane już od przełomu XVII i XVIII stulecia. Właściwości borowin i lokalnych, wysoko mineralizowanych wód, używane są m.in. w trakcie kuracji dolegliwości dróg oddechowych, układu pokarmowego, stawów, kręgosłupa, osteoporozy czy chorób kobiecych. W mieście działa 8 ośrodków uzdrowiskowych.
Opinie